Evden Buluta - DevOps Serisi

 

 

       Bolca evde kaldığımız bu günlerde sıfırdan bir .Net Core API projesi oluşturup, sunucusunu Amazon Web Services EC2 üzerinde beraber kuracağımız bu seride, deployment'ını da Jenkins'i kullanarak otomatize edeceğiz. Son aşamaya geldiğimizde de Github Webhook ile sağlayacamız entegrasyon ile de manuel bir işleme gerek kalmadan kodlarımız otomatik olarak deploy yapılmış olacak. 

       Yazarken çoğunlukla ana hatlar üzerinde ilerlemeye çalıştım ama gelecek makalelerde burada yüzeysel geçtiğim konulara eklemelerim olacak. Dilerseniz ilk başlığa tıklayarak ilerleyebilir, veya merak ettiğiniz başlık üzerinden ilgili makaleye gidebilirsiniz.

 

Ana Başlıklar:

1. AWS EC2 ile Ubuntu Sunucu Oluşturmak

       AWS üzerindeki önemli hizmetlerden EC2 hakkında kısa bir bilgi verip, bu seride kullanacağımız Ubuntu sunucumuzu oluşturacağız.

2. Ubuntu Jenkins Kurulumu

       AWS EC2 üzerinde oluşturduğumuz sunucumuza Jenkins kurulumunu yapacağız.

3. Jenkins ile Proje Derlemek

       Jenkins ile build ve deploy işlemlerine başlamadan önce yeni bir API projesi oluşturup Github'a gizli bir proje (private repository) olarak göndereceğiz. Ardından projemize jenkins üzerinden erişebilmemiz için ssh key'i oluşturup github ve jenkins üzerinden tanımlamalarını yapacağız. Gerekli bağlantıları sağladıktan sonra da jenkins'i çalıştırdığımız Ubuntu sunucu üzerine projeyi derleyip, deploy yapabilmemiz için .Net Core SDK'sını kuracağız. Son olarak da Jenkins'e buildimizi alıp bu makaleyi sonlandırıyoruz. 

4. Github Webhooks ile Otomatik Deploy Yapmak

       Projemizi doğrudan sunucu üzerinde çalışıp, kullanıcı isteklerine cevap verebilecek şekilde derleyeceğiz. Sunucu üzerinde ayrıca Nginx kurup istekleri yölendirecek şekilde tanımlayacağız. Ardından Github Webhooks ile entegre olup otomatil deploy yapılmasını sağlayacağız.

 

 

       Herhangi bir görüş/öneri/hata için iletişime geçebilrsiniz.

Add comment