Alper Dokay

Merhaba ben Alper Dokay, bu yazıda size elimden geldiğince kendimi tanıtmaya çalışacağım.

Her yazılımcının sahip olduğu eğlenceli hikayelerin yanı sıra benim yazılıma başlamam biraz farklı oldu. Programlamaya girişim 8. sınıfta(2012) katılmış olduğum FIRST Lego League turnuvasında robotumuzu programlamak için kullandığımız editör ile başladı. Scratch vari bir editör üzerinden legolardan inşa ettiğimiz robotumuzu kodluyorduk. O zamanlar rutin okul günlerinin dışında hayatımda büyük yeri olan bu turnuvanın bilgi birikimi açısından da oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim.

İlkokuldan mezun olduktan sonra Maçka Akif Tuncel Anadolu Teknik Lisesi'nde Web Programlama bölümüne girdim. Lise çağında üç arkadaşımla beraber kurduğumuz robot takımı ile oldukça fazla proje yaptık ve çeşitli etkinliklere katıldık.

11. Sınıfın başında ise takımımız ile yaptığımız projelerin öne çıkmasıyla Fikret Yüksel Vakfı'nın düzenlediği FIRST Robotics Competition Turkish Off-Season etkinliğine katılım daveti aldık. Yoğun bir şekilde hazırlandığımız bu yarışmada en prestijli 3 ödülden birisi olan Rookie All Star ödülüne layık görüldük ve ülkemizi Amerika'da düzenlenecek olan resmi bir turnuvada temsil etme hakkı kazandık. Yine aktif bir şekilde hazırlandığımız FIRST Robotics Competition South Florida Regional yarışması için Miami'ye gittik ve inanılmaz tecrübeler ile geri döndük.

11. Sınıfın ardından meslek lisesinde aldığımız kültür derslerinin etkinliğinin fazla olmaması sebebiyle Şişli Uğur Okulları'na geçiş yaptım. Son sınıfımı Şişli Uğur Okulları'nda üniversiteye hazırlanarak geçirdim.

Şu anda ise Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Motivacraft ekibinde back-end geliştirici olarak çalışıyorum. Sosyal sorumluluk bağlamında ise Fikret Yüksel Vakfı'nın teknolojik ürünlerini gönüllü olarak geliştiriyorum ve Bilim Kahramanları Derneği'nde gönüllü koordinatörü olarak destek veriyorum. Programlamaya meraklı, her zaman öğrenmeye ve yeni şeyleri denemeye açık bir yazılımcıyım. Bildiklerimi ve tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Kullandığım ve tecrübe ettiğim yazılım dilleri;

  • C# : Web uygulamalarında ve Form uygulamalarında kullanıyorum.
  • Java/C++: FIRST Robotics Competition bağlamında bir kütüphane üzerinden kullanmıştım.
  • Python: Üniversite ile başlayan Python maceram farklı alanlara evriliyor. Veri bilimi ve form uygulamaları için aktif olarak kullanıyorum.

 

İletişim

Web sitemizde yer alan iletişim kısmından benimle iletişime geçebilirsiniz. Kullandığım mecralar;

LinkedIn | Github