Mert Nuhuz

## Ben Kimim?

Ben Mert Nuhuz. 24 Temmuz 1999 İstanbul/Şişli doğumlu 5 kişilik bir ailenin en küçük ferdiyim. Anaokuluna ve ilköğretime Kuvayi Milliye İ.Ö.O'da gittim. 8. sınıfa giderken "Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League" adlı etlinliğe katıldım. Ardından Maçka Akif Tuncel Anadolu Meslek Lisesinde Bilişim bölümüne başladım. 10.sınıfta alan şefimiz ve 3 arkadaşımla beraber kurmuş olduğumuz robot takımımızla okulumuzda düzenlenen "Tubitak Bilim Fuarı" na katıldık. Ardından 11.sınıfta "Fikret Yüksel Foundation" nın ilk kez düzenlediği "First Robotic Competition" yarışmasına katıldık aynı ekiple. Çoğunluğunun acemi olduğu bu etkinlikte, "en iyi acemi" seçilerek Amerika'da yarışmaya hak kazandık. Arkadaşlarımızla topladığımız sponsor desteğiyle birlikte Amerika/Miami'de yarışmata katıldık. Ardından akademik kaygılarımdan dolayı bir temel liseye giderek eğitim öğretim hayatımın lise ayağını burada sonlandırdım. Ayrıca 10.sınıfın yazında "Masa Software" firmasında bot uygulamaları üzerine geliştirmeler yaptım. 11.sınıf stajında ise "Donegentik Software" firmasında bir labrotuar arayüzü üzerinde çalışma imkanım oldu. Üniversite hayatım ise Marmara Üniversitesi İstatistik Bölümünde başlamış bulunmakta. Şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. Bunun yanında Koç Finans şirketinde makine öğrenmesi üzerine Proje Stajerliği yapmaktayım.

 

### Neler Kullandım, Kullanıyorum?

*C# ASP.NET:* Okumuş olduğum Maçka Akif Tuncel Anadolu Meslek Lisesinde öğrenmeye başlamış olduğum .Net altyapısı sayesinde okul içerisinde ufak hobi projeleri ayağa kaldırdım. Ayrıca 11.sınıfta yapmış olduğum stajımda doktor-labrotuar arasında aracı olan bir sistem üzerinde C# ASP.NET kullarak geliştirmelerde bulundum.

 

*C# HTML Agility Pack:*

Bunun yanında 10.sınıfta C# HTML Agility Pack kullanarak talep eden firmalara ürünlerin XML hallerini teslim eden botlar yazdım. Tek tek alışveriş sitelerini tarayan bot hepsini kayıt ederek çıktı veriyordu.

 

*Labview:* 2015 Yılında katılmış olduğumuz robot turnuvalarında robotumuzda kullandığımız programla dili. Aslında daha çok programla arayüzü olarak tanıtmak da mümkün. Programlamaya girişte öğretilen "akış diyagramları"nı kullarak çalışan ve arayüzlere sahip programlar üretmenizi sağlayan bir arayüz. Daha sonradan fabrikalarda da aktif olarak kullanıldığını öğrendim.

 

*C# ASP.NET MVC:* 11.sınıfta stajımı yapmış olduğum "Donegen Software" firmasında MVC mimarisi üzerinde yine laboratuar arayüzü geliştirmeleri yapıyorum.

 

*Python:* Veri analizi üzerine çalışmalar yaparken aktif olarak Python kullanmaktayım.