AWS - Cloudflare'den API Gateway'e Domain Yönlendirme

1. API Gateway paneline gelip soldan "Custom domain names" sayfasına gelin.

 

2. Açılan sayfaya domain adınızı yazın ve aşağıya inin.

 

3. Doaniniz için bir ACM sertifikası oluşturmanız gerekmekte. Bunun için aşağıdaki yerden "Create a new ACM certificate" linkine tıklayın. 

 

4. Açılan sayfada "Import certificate" linkine tıklayın.

 

5. Şimdi başka bir sayfada Cloudflare panelinde domain ismine tıkladıktan sonra açılan sayfada "SSL/TLS" altında, "Origin Server" sayfasına gelin ve varsayılan ayarlarla sertifika oluşturun.

 

 

6.  Sertifika değerlerini size iki input alanı olarak verecektir bunları tek tek kopyalayıp

 

7.  Bu kopyaladığnız değerleri "Import cerfiticate" alanındaki ilgili yerlere sırayla yapıştırın. 

8. Üçüncü kutuda sizden Certificate Chain de girmenizi isteyecek. Bunun için de cloudflare için bu linkten dosyayı indirebilirsiniz. İndirdikten sonra da dosyayı not defteri ile açıp içindeki değeri AWS ekranındaki alttaki input alanına yapıştırın.

9. Son olarak "Import certificate" diyip tamamlayın. AWS panelinde ACM altında sertifikaları listelediğinizde, yeni sertifikanızı hazır olarak göreceksiniz.

10. Şimdi 3. adımda bıraktığımız sertifika seçim ekranına geri dönüp,  yenile kutusuna basın ve yeni oluşturduğunuz sertifikayı seçin.

 

11. Kaydet dedikten sonra domain adınızı hazır olarak göreceksiniz.

 

12."Custom domain names" sayfasından, "Configure API mappings" tab'ına tıklayın ve açılan sayfada "Add ne mapping" butonuna tıklayın. 

13. Açılan sayfada yönlendirmek istediğiniz servisi ve ortamı (Stage) seçip kaydedin.

 


14.  AWS'de API Gateway altında, "Custom domain names" sayfasına gidin ve aşağıdaki resimdeki kırmızı kare içindeki değeri kopyalayın.

 

15. Cloudflare'de DNS sayfasına gidip, "Add Record" diyin. ve "CNAME"  tipinde yeni bir kayıt ekleyin. Name kısmına kendi domain adınızı veya subdomain ismini, Target kısmına da AWS panelinden kopyaladığınız "API Gateway domain name" değerini yapıştırın ve kaydedin.

 

Tebrikler, DNS'in oturmasını bir süre bekledikten sonra işlem tamamlanacaktır. 

 

Hata mı alıyorsunuz?

Eğer aşağıdaki gibi Cloudflare üzerinden hata alırsanız;

Cloudflare panelinden, SSL sayfasına gelip sertifika türünü "Full" olarak seçmeniz gerekmektedir.