Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi?

 

      Çok merak edilen bu konuya giriş yapmadan önce kendim Yazılım mühendisliği mezunu biri olarak, kişisel gözlemlerime ve araştırmalarıma dayanarak yazdığımı belirtmek isterim.

Yazılım mühendisliği nedir?

       Yazılım mühendisi herhangi bir probleme üretilecek çözümde kullanılacak algoritmanın planlanması, yazılımla ilgili geliştirme ortamı, mimari, platform, veri tabanları, dil, proje planlaması gibi konularda çözüm üretmeyi hedefler. Yazılım mühendisi olan kişi probleme ağırlıklı olarak yazılımsal yaklaşır. Yazılım mühendisliği bölümünde üniversitenin belirlediği (üniversiteye göre değişiklik göstermektedir) dillerin öğretilmesine ek olarak, tasarım kalıpları (design patterns), yazılım mimarileri, yazılım ölçeklendirilmesi ve kalite kontrolü, proje planlaması gibi ağırlıklı yazılım ve yazılımı ilgilendiren dersler yer almaktadır.

Bilgisayar mühendisliği nedir?

       Bilgisayar mühendisliği yazılım mühendisliğini içerisinde barındıran, bazı üniversitelerde yazılım mühendisliği olarak dersi de içeren geniş bir alandır. Bilgisayar mühendisi bölümünde üniversitenin belirlediği (üniversiteye göre değişiklik göstermektedir) dillerin öğretilmesine ek olarak, donanım, temel elektrik ve elektronik, mikroişlemciler, gömülü sistemler, bilgisayar bilimleri gibi farklı alanları da içeren dersler görmektedirler. Robotik ve IoT çalışmalar için donanımsal ve elektronik bilgileri ve dersleri de içerdiği için daha uygundur.

 

İki bölüm arasındaki farkı özetleyecek olursak bilgisayar mühendisi daha geniş donanımsal ve yazılımsal alanları içerir fakat yazılım mühendisi sadece yazılıma ve geliştirilmesine odaklanır.

Programlamada matematik ne kadar önemli?

       Yazılımla ilgilenen kişiler arasında iki farklı görüşün hakim olduğunu düşünüyorum bu konuda. Daha çok akademik ağırlıklı, görüntü işleme, yapay zeka, veri madenciliği gibi alanlarda çalışanlar matematiğin önemli olduğunu matematik bilmeyenlerin yazılımla ilgilenmemesi gerektiğini düşünür. Mobil uygulama, web ve form uygulamaları, IoT sistemlerde çalışanların da o kadar üst düzey matematik bilgisi gerektirmediğini düşünürler. Tabi bunda okuduğunuz okulun da sayısal derslere verdiği ağırlığın etkisi de önemli. Şahsen kendim matematikle aram derdimi anlatacak kadardır ( çok şükür bu aralar fazla derdim yok :) ).  Bir problemin formülü ve hesaplaması varsa koda dönüştürebilecek kadar matematik bilgim mevcut, çok ütopik bir durumla da karşılaşırsam matematik okuyan ve matematiği iyi olan tanıdıklarınız böyle günler içindir, onlardan bilgi alışverişi yaparım. Bu sebeple de her yazılımcı çok iyi matematik bilmeli mi? Bence hayır. 

 

Yazılım mühendisi ve bilgisayar mühendisi ne iş yapar ve iş hayatında ne gibi farkları var?

       Açıkçası Türkiye’de hiçbir farkı yok ve ikisi de aynı değerlendirilir. Hatta iki bölümün aynı değerlendirildiği yetmezmiş gibi Matematik ve Elektrik-Elektronik mühendisi adaylar ile beraber değerlendirildiğiniz ilanlar da görmeniz normaldir. Devlet kurumları haricinde genelde okul ortalamanızla da kimse ilgilenmez. Yazılım ve teknoloji alanı kişisel gelişime daha çok önem veren bir bölüm olduğundan 4.00’a yaklaşan bir ortalamadan çok, yer aldığınız ve oluşturduğunuz projeler, katıldığınız yarışmalar, aldığınız eğitim ve sertifikalar daha çok önemlidir. Microsoft Türkiye ofisinde katıldığım bir konferansta Microsoft Türkiye Genel müdür yardımcısına “İşe alımlarda lisans-lisans üstü ortalamalara bakıyor musunuz?” şeklide soru yöneltilmişti. Kendisinin cevabı ise tahmin edeceğiniz üzere ortalamaya hiç bakmadıklarıydı. Önemli olan kişisel tecrübe ve kendisine kattıkları.

       Bu sebeple yukarıda saydığım bölümler ile beraber değerlendirildiği için kişisel projelerinize ve çalışmalarınıza da önem vermeniz gerekmektedir.

       Yıldız Teknik üniversitesinde IEEE konferansında dağıtılan defterde gördüğüm ve katıldığım bir söz ile bitirmek istiyorum.

 

 

 

 

Add comment